Selling House Plans Across North America Since 1950
Call 1-888-847-5267 (1-888-8-4PLANS)
Plan No. 108170
While approaching this house the opulent styling will impress, but the interior structure and detail will stop you in your tracks as you try to take it all in! Vaulted ceilings are balanced with arches and magnificent sight lines. To the right, are three well-sized Bedrooms and a Bath. Through two sets of arches are a huge vaulted Great Room and Dining Room. But to the left, through french doors one can access the Master Suite encompassing nearly 800 feet of amenity, not including optional exclusive loft space. Among other things, a luxurious Ensuite Bath shares a two-way gas fireplace with a large Sitting Room and a private Courtyard with the Master Bedroom. Add to the features a convenient secondary access to the Kitchen near the Garage and we have realized the ultimate retreat. To complete the tour, we see a family-sized Breakfast Dining Room with adjacent Covered Deck, a large Kitchen and a capacious Mud Room/Laundry perfectly situated between the Kitchen and Garage. A magnificent home, indeed, but in a structurally efficient framework that yields potential bonus attic space in addition to a basement yielding a very affordable cost per square foot.
| Floor | Area | Ceiling |
|---|---|---|
| Main Floor Area | 2716 | 9' 0" |
| Basement Area | 2716 | - |
| Rooms | |
|---|---|
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| Half Bathrooms | 1 |
| Garages | Two Car Garage |
| House | |
|---|---|
| Categories | Full Basement Rancher House Plans, Canadian House Plans |
| Finished Square Feet | 2716 |
| Width | 68' 0" |
| Depth | 80' 0" |
| ArchitecturalStyles | Mediterranean Style House Plans, Santa Fe and Southwest House Plans, Traditional House Plans |
| External Wall Finishes | Stucco |
| External Wall Types | 2x6 |
| Roof Finishes | Asphalt Shingles |
| Max Ridge Height | 31' 0" |
| Roof Pitch | 12/12 |
| Foundation Types | Basement |